(POL) Diet

4 POWAŻNE błędy, które ludzie popełniają podczas leczenia cukrzycy typu 2

Jeśli masz problemy z kontrolowaniem cukrzycy typu 2, to niekoniecznie jest to twoja wina.

Zapisywanie poziomu cukru we krwi, orientowanie się, które wybory żywieniowe są dla ciebie odpowiednie, próby odchudzania – to wszystko może zacząć przypominać pracę na pełen etat, i to bardzo zagmatwaną.

Wiesz, że twoim celem jest „zrównoważony styl życia”. Ale łatwiej powiedzieć, niż zrobić, prawda?

Sprzeczne informacje i źle zinterpretowane fakty naukowe, od których roi się w Internecie, wcale nie pomagają. Istnieją 4 poważne błędy, które popełnia większość ludzi, jednak nikt o tym nie mówi.

Oto sygnały, że być może ty także popełniasz te błędy:

LISTA OBJAWÓW: 
Bycie ociężałym lub zmęczonym bez zrozumiałego powodu
Częste skoki poziomu cukru we krwi
Problemy z przestrzeganiem zdrowej diety spowodowane uczuciem głodu
Drętwienie i mrowienie w rękach oraz stopach
Rozmyty, „zmęczony” wzrok

Jeśli te objawy brzmią znajomo, możliwe, że sabotujesz swój postęp, nawet o tym nie wiedząc.

Ale mamy dobre wieści: istnieją niezawodne sposoby na okiełznanie tych symptomów, poprawienie jakości życia, zadbanie o zdrowie i osiągnięcie zdrowej wagi.

Dlatego zarezerwuj trochę swojego czasu i czytaj dalej – dowiesz się, gdzie dokładnie popełniasz błędy i co robić, żeby z powodzeniem kontrolować swoją cukrzycę.

Błąd nr 1: Założenie, że musisz wyeliminować wszystkie węglowodany

Kiedy masz cukrzycę, dostajesz mnóstwo rad.

Ogranicz węglowodany. Trzymaj się z dala od słodyczy. Ogranicz cukier. Nie jedz tego czy tamtego.

Produkty takie jak makaron, chleb, czy ryż są wszędzie, przez co wyjątkowo trudno ich unikać. Nie wspominając nawet o twoich ulubionych przekąskach i deserach.

Wielu tak zwanych „ekspertów od zdrowia” mówi pacjentom z cukrzycą typu 2, żeby ograniczyli węglowodany tak, jak to tylko możliwe. Problem polega na tym, że takie podejście to krzywdzące uproszenie, które nie działa.

W prawie wszystkich przypadkach takie ograniczenia powodują rozdrażnienie, niski poziom energii i zachcianki żywieniowe – które szybko prowadzą do zbyt wielu wyjątków i „cheat days”. I w ten sposób wracamy na start, tylko z jeszcze większą frustracją. Brzmi znajomo?

A to jeszcze nie wszystko. Często okazuje się, że poziom cukru we krwi u ludzi, którzy całkowicie zrezygnowali z węglowodanów, wcale się nie poprawił.

To dlatego, że… przy cukrzycy liczy się CAŁKOWITA zawartość węglowodanów.

Więc nie musisz rezygnować ze wszystkich węglowodanów, powinny po prostu stać się częścią zbilansowanej diety. Dzięki temu możesz cieszyć się jedzeniem, które uwielbiasz, a jednocześnie kontrolować poziom cukru.

Wskazówka nr 1: Jeśli chcesz trwale schudnąć i uniknąć skoków cukru, musisz obliczać węglowodany, tłuszcze i białka na podstawie swojego wieku, wagi, kondycji fizycznej oraz indywidualnych wymagań związanych z cukrzycą. Najlepszym sposobem na upewnienie się, że twoje ciało dostaje wszystko, czego potrzebuje, jest przestrzeganie spersonalizowanego planu posiłków. Dzięki temu będziesz mógł delektować się jedzeniem, które kochasz, bez uczucia, że czegoś ci brakuje oraz liczenia kalorii i składników odżywczych przy każdym posiłku.

Błąd nr 2: Przestrzeganie konwencjonalnych zasad odżywiania

Jeśli masz cukrzycę typu 2, pewnie powiedziano ci, że powinieneś jeść dużą ilość małych posiłków w ciągu dnia. Celem tej rady ma być utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Ale czy kiedyś to u ciebie zadziałało?

Większość ludzi mówi, że wiązało się to u nich z ogromnymi zachciankami na jedzenie. Zachcianki na jedzenie prowadzą do zwiększenia apetytu. I teraz nie zmagasz się już tylko z cukrzycą typu 2, ale też z objawami psychologicznymi.

Problem polega na tym, że istnieje mnóstwo źle skonstruowanych planów diety dla cukrzycy typu 2. Rozpracowanie, które działają, a które nie, może być bardzo mylące – przez co trzymanie się diety staje się niemożliwe.

Jeśli postanowisz zrobić rozeznanie, korzystając z Google, znajdziesz masę uogólnionych planów posiłków dla diabetyków, które niezwykle często przeczą sobie nawzajem. Dlatego ilość ludzi, która nadal zmaga się z kontrolowaniem cukrzycy, nie powinna nikogo dziwić.

Każdy z nas jest inny i musimy wziąć pod uwagę dużo osobistych czynników – zalecane spożycie kalorii, ilość mikroelementów, potrzeby żywieniowe czy zalecane spożycie cukrów i cholesterolu. Niestety, ogólne diety tego nie uwzględniają.

Po prostu w kwestii leczenia cukrzycy nie istnieje uniwersalne rozwiązanie. Nawet Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) podkreśla wartość spersonalizowanego leczenia cukrzycy typu 2, dostosowanego do twoich konkretnych potrzeb.

Wskazówka nr 2: Jeśli doświadczasz częstych napadów głodu, zwiększonego apetytu i gwałtownych wzrostów poziomu cukru we krwi, możliwe, że twój plan żywieniowy nie jest odpowiedni dla twojego organizmu. Często najszybszym rozwiązaniem jest wypróbowanie spersonalizowanej, niestandardowej diety, która uwzględnia wszystkie indywidualne potrzeby twojego ciała.

Błąd nr 3: Unikanie tłuszczy

Każdy z nas ma nieco „tłuszczu”, którego chciałby się pozbyć, jednak „tłuszcz” niekoniecznie musi oznaczać „zły”, jeśli chodzi o jedzenie.

Przez całe życie uczono nas, że nie powinniśmy jeść dużo tłuszczy – o ile w ogóle. A to niebezpieczne kłamstwo.

W rzeczywistości wzrost ilości zachorowań na cukrzycę, chorób serca i otyłości jest bezpośrednio związany z dietami niskotłuszczowymi, które przez tyle lat były niesłusznie promowane przez branżę medyczną i rządy.

Wbrew temu, co może ci się wydawać, tłuszcze są absolutnie kluczowe dla naszego zdrowia. Mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, wspierają zdrowie serca, kontrolują poziom cukru we krwi, wspomagają funkcje mózgu, zdrowie skóry i wiele więcej.

Trik polega na tym, żeby wiedzieć, które tłuszcze jeść.

„Dobre tłuszcze” – te, które znajdują się w produktach takich jak awokado, jajka, orzechy i ryba – tak naprawdę mogą odegrać bardzo pozytywną rolę w leczeniu cukrzycy typu 2 i jej wpływu na organizm.

Według ekspertki zdrowia i dobrego samopoczucia dr. Kameron H. Wyatt „Musimy sobie uświadomić, że tłuszcze pokarmowe stymulują insulinę najmniej ze wszystkich składników odżywczych. Zastąpienie rafinowanych węglowodanów naturalnymi tłuszczami to prosta i skuteczna metoda na zredukowanie insuliny”.

Wskazówka nr 3: Poproś swojego dietetyka o pomoc we wprowadzeniu większej ilości tłuszczy do swojej diety, tak aby twoje ciało otrzymywało wszystko, czego potrzebuje. Jeśli nie korzystasz z usług dietetyka, mamy świetną domową alternatywę: Klinio to aplikacja, która wykona za ciebie całą ciężką pracę.

Błąd nr 4: Założenie, że ćwiczenia muszą być ciężkie

Ćwiczenia to świetny sposób na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji. Pomagają też utrzymać zdrowe ciśnienie krwi, cholesterol, poziom glukozy we krwi oraz poprawiają wrażliwość na insulinę.

Zanim spytasz – nie, uwzględnianie ćwiczeń w twoim codziennym harmonogramie nie oznacza, że musisz codziennie robić ciężki trening i wyciskać z siebie siódme poty, żeby poprawić zdrowie. Nie musisz też poświęcać mnóstwa czasu na ćwiczenia ani wywracać swojego życia do góry nogami.

Tak naprawdę to o wiele prostsze, niż sobie wyobrażasz.

Wystarczy spokojny spacer wokół osiedla każdego dnia. Zacznij od małych kroków – ćwiczenia nie muszą być ciągłą walką! Jeśli dasz sobie trochę czasu, łatwiej będzie ci zachować konsekwencję i w dłuższej perspektywie zrzucisz więcej kilogramów.

Jeśli uda ci się chodzić przez 30 minut 5-6 razy w tygodniu, będzie świetnie. Powtarzaj to, a twoje zdrowie drastycznie się poprawi, obiecujemy.

Wskazówka nr 4: Ćwiczenie to zdecydowanie zdrowy nawyk przy leczeniu cukrzycy typu 2, ale nadal musisz zachować ostrożność. Nawet lekkie ćwiczenia mogą zarówno obniżyć, jak i podnieść poziom cukru we krwi i na każdego mają inny wpływ. Najlepszym sposobem na uzyskanie rezultatów jest stopniowe wprowadzenie ćwiczeń w ramach kompleksowego programu leczenia cukrzycy

Rozwiązanie dla skutecznego kontrolowania (lub zapobiegania) cukrzycy typu 2

Cukrzyca to bez wątpienia skomplikowana choroba, a robienie wszystkiego samemu może stać się przytłaczające.

Jednak nie musi tak być.

Na szczęście nauka i technologia w ostatnich latach zrobiły ogromny krok naprzód, dzięki czemu możemy cieszyć się wspaniałymi narzędziami, takimi jak Klinio. To jedno kompleksowe rozwiązanie dla zarządzania cukrzycą, stworzone przez najlepszych ekspertów cukrzycy i odżywiania na świecie.

Dlaczego jest takie skuteczne? Oto uczciwe opinie niemal 150 000 aktywnych użytkowników:

To w pełni spersonalizowany plan posiłków, który wykonuje za ciebie całą pracę

Koniec zgadywania, co i ile powinieneś jeść, żeby zachować stabilny poziom cukru we krwi i konsekwentnie tracić na wadze. Profesjonalni dietetycy tworzą dla ciebie tygodniowe listy zakupów i ponad 10 000 przepisów – oraz dostosowują je do twoich preferencji. Nie znajdziesz tam drogich składników, możesz też łatwo zamienić składniki, żeby posiłki bardziej odpowiadały twoim gustom. Co więcej, twój plan posiłków z czasem dostosowuje się do ciebie.

 To dieta, którą łatwo wykonać i której łatwo przestrzegać

Koniec nierealistycznych diet z efektem yo-yo. Już nie musisz obsesyjnie liczyć kalorii i składników odżywczych. Ani zgadywać, czy wszystko robisz dobrze – Klinio zajmie się wszystkim za ciebie! To jak osobisty, kieszonkowy asystent ds. cukrzycy – pomaga ci się skupić, wziąć za siebie odpowiedzialność, stracić na wadze i zadbać o dobre wyniki, nie absorbując zbyt dużo twojej uwagi. Jest też wsparcie dietetyka 24/7.

 To łatwe rozwiązanie dla kontrolowania węglowodanów, cukrów i zachcianek

Klinio nie stawia na restrykcyjne diety. Oferują przepisy na szybkie, zdrowe posiłki, które naprawdę pysznie smakują i sprawiają, że jesteś syty – przez co nie czujesz, że czegoś ci brakuje i nie musisz polegać na swojej silnej woli. Twój plan posiłków wylicza białka, tłuszcze i węglowodany na podstawie potrzeb twojego organizmu, dzięki czemu nie musisz walczyć z zachciankami. Ciesz się swoimi posiłkami, przekąskami, a nawet deserami bez kwestionowania swoich wyborów.

Automatycznie śledzi twoje postępy i zapisuje najważniejsze metryki

Otrzymujesz pełne wsparcie przy monitorowaniu węglowodanów, cukrów, cholesterolu, HbA1c, leków na cukrzycę i innych najważniejszych metryk. Możesz przeglądać swoje dzienne, tygodniowe i miesięczne średnie w jednym miejscu, dzięki czemu to wygodne narzędzie podczas wizyt u lekarza. Możesz też łatwo śledzić swoje postępy w odchudzaniu i treningach (dostaniesz też bogaty zbiór ćwiczeń bez sprzętu dla początkujących).

Rozwiąż 60-sekundowy quiz i zobacz, jak bardzo możesz polepszyć swoje zdrowie z własnym spersonalizowanym planem zarządzania cukrzycą

Co ludzie mówią o Klinio…

Co ludzie mówią o MyDiabetes...

Źródła/Bibliografia

1. https://www.acefitness.org/fitness-certifications/resource-center/exam-preparation-blog/3083/considerations-for-working-with-clients-with-diabetes 

0345038

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

.
0 %