(TR) Diet

60 Yaş Üstü Kişilerin Keto Diyetinde İstedikleri Sonucu Elde Edememelerinin Ardındaki 4 Sebep

Eğer 60 yaşın üstündeyseniz, metabolizmanız eskisine göre çok daha yavaş çalışır. İnternette gördüğünüz diyet programları planlanırken bu durum hesaba katılmaz ve bu nedenle bu programlar herkes için geçerli olmayan kalıplardan oluşurlar. Bu tip diyet programlarından sakınmalısınız.

Yaşınız ilerledikçe kilo vermek zorlaşır ve verdiğiniz kiloları geri almak da bir o kadar kolaylaşır. Bu yüzden Ketojenik diyet size istenmeyen kilolarınızdan hızlı bir şekilde kurtulabileceğiniz bir seçenek sunar.

Ketojenik diyet sayesinde düşük karbonhidratlı öğünlerin tadını çıkarırken diğer taraftan kilo verebilirsiniz ve yine 20’lerinizdeymişsiniz gibi enerjik hissedebilirsiniz. Peki keto diyetinin bu kadar etkili olmasının ardındaki sır nedir?

Yaşlandıkça:

 • metabolizmanız yavaşlar ve dolayısıyla kilo alırsınız;
 • uyku kaliteniz ve enerji seviyeniz düşer;
 • cinsel isteksizlik yaşamaya başlarsınız;
 • cildiniz esnekliğini kaybeder;
 • sindirim sorunları, bel problemleri gibi sorunların yanında kas erimesi yaşarsınız…

Keto diyeti tüm bu süreçleri yavaşlatır ve yaşam kalitenizi arttırır.

Keto diyeti yaparken kesinlikle dikkat etmeniz gereken hususlar vardır.

Bir beslenme uzmanından yardım almadan veya besin ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş öğün planı olmadan kendi belirlediğiniz bir keto diyeti uygulamak oldukça sakıncalıdır.

1. Hata: Yemek Krizlerinden Kaçınmaya Çalışmak

over 60

Keto diyeti karbonhidrat deposu yiyecekler yerine yağ ve protein açısından zengin yiyecek alternatifleri sunar.

Diyetlerinden en sevdikleri tatlıyı, hazır yemeği veya şekerli içecekleri atan kişilere bu durum yemek krizleri olarak geri döner ve bir kısır döngüye yol açar. 

Eğer karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklar veya yemekler kilo almanıza sebep oluyorsa, sizin için bir tüyomuz var:

Bu tip yiyecekleri yememek için kendinizi hırpalamanıza gerek yok, sadece kaçınmaya özen gösterin. Karbonhidrat deposu yiyecekler yerine yağ açısından zengin, az karbonhidrat içerikli yemekler tüketin ki hızlıca doygunluk hissine ulaşabilesiniz.

Daha fazla yağ tüketme fikri kulağa çelişkili geliyor olabilir. Fakat keto diyeti tam olarak bunu hedefler: karbonhidrat sınırlandırılır ve sağlıklı yağ kaynaklarından enerji kazanılır. Böylece vücudunuz ketozise girer. Ketozis vücudun yoğun bir yağ yakma işlemine girmesidir. İnternette bulduğunuz tariflere dayanarak hareket etmek sakıncalı olabilir. İnternette paylaşılan öğün planları tek başlarında uygulandıklarında iyi olsalar da bir arada kullanıldıklarında beslenme dengesizliklerine yol açabilirler.

Yemek Krizlerinden ve Duygusal Yemeden Kaçınmanın Yolu Nedir?

Aniden düşük miktarda karbonhidrat tüketimi odaklı bir yaşam tarzına geçmek kesinlikle sakıncalıdır. Dengeli bir öğün planı üzerinden yavaş yavaş ve dikkatlice bir geçiş yapmak çok daha mantıklı bir harekettir.

Önemli! Kilo verebilmek için yaşınıza ve sağlık durumunuza göre size uygun yiyecekler tüketmelisiniz. İstikrarlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız aldığınız besinleri dengede tutmanız gerekir.

En zorlayıcı diyete dahi kolayca alışabilirsiniz. Yeter ki sağlıklı beslenerek yemek krizlerini önleyebileceğiniz, özenle oluşturulmuş bir plan izleyin.

2. Hata: Metabolizmanızı Yok Saymak

Yaşlandıkça uyku kaliteniz ve enerji seviyeniz düşer ve cinsel isteksizlik yaşarsınız. Cildiniz esnekliğini kaybeder ve sindirim, bel sorunlarının yanında kas kaybı yaşamaya başlarsınız.

Bir noktada metabolizmanız yavaşlamaya başlar. Eğer bol bol börek-çörek ve enerji içeceği gibi besinler tüketiyorsanız kesinlikle kilo alırsınız. 

Metabolizmanızı Yavaşlatan Yiyecekler Tüketmeyin

Bazı insanlar herhangi bir diyet programı ve rejim ile kolayca kilo verebilir. Bu kişiler için doğuştan şanslı demek yanlış olmaz.

Diğerlerinin de bu ayrıcalığa sahip olabilmek için yapmaları gereken iki şey vardır.

 • Metabolizmayı hızlandıracak yiyecekler tüketmek:
  • çinko, selenyum ve et, deniz ürünleri, baklagiller, kuruyemiş ve çekirdekler gibi demir açısından zengin yiyecekler;
  • kokulu ve yeşil çaylar metabolizmayı %4-10 oranında hızlandırabilir. Bu, günde fazladan 100 kalori yakmak anlamına gelir;
  • zencefil gibi baharatlar, acı biber ve kırmızı biber;
  • elma sirkesi;
  • hindistan cevizi yağı.
 • Metabolizmayı yavaşlatacak yiyeceklerden kaçınmak:
  • rafine tahıllar (makarna, ekmek ve pizzalar)
  • alkol
  • market yoğurdu (fazla şekerliler)
  • asitli içecekler ve meyve suları (fazla şekerliler)
  • dondurulmuş yiyecekler
  • enerji barları (fazla şekerliler)

Soya yağı veya çiftlik hayvanı eti gibi düşük oranda karbonhidrat içeren her besin metabolizmanızı hızlandırmaz. Keto diyeti 60 yaşın üstündeki insanlar için çok faydalıdır, ancak yine de metabolizmanızı yavaşlatmayan, kişiselleştirilmiş bir plan izlemeniz gerekir.

3. Hata: Erken Havlu Atmak

Give up

Kilo Verirken Nasıl Kademeli Olarak Hızlı ve Kolay Bir İlerleme Kaydedebiliriz?

Kilo vermeye çalışan herkes illa ki kendisini ilerlemenin yavaşlamaya başladığı bir noktada bulur.

İşte bu noktada havlu atıp eski rutininize dönmek isteyebilirsiniz.

Yaşlandıkça eski rutinlerinize dönmek iyice imkansız bir hal alır. Yeni rutinler edinmek hayatınızın yeni sayfasının tadını çıkarabilmeniz için önemlidir.

Asla pes etmeyin! Yeni rutinlere alışmaya çalışmak yaşadığınız problemlerin üstesinden gelmenizde size yardımcı olacaktır.

Yeni ve sağlıklı alışkanlıklar edinmek kilo verme sürecinizi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda ilerlemenizin yavaşlamasının önüne geçer.

– Beslenme Uzmanı Christine Ellis

Keto diyetinden vazgeçmeden önce kendinize şu soruyu sorun: “İstediğim sonuçları elde edebilmek için gerçekten elimden gelenin en iyisini yaptım mı?”

İlerlemeye devam etmek için yapmanız gereken şey çok basit olabilir; uyku kalitenizi iyileştirmek, egzersiz yapmak, belki de sadece daha fazla su içmeniz bile yeterli olabilir.

4. Hata: Kolesterolden Çekinmek

“İyi” Kolesterolü Nasıl Arttırırız?

Keto diyeti yapmanın yanlış yolu da vardır, doğru yolu da.

Sabah akşam et yiyip “Keto diyetindeyim” diye düşünebilirsiniz. Haksız da sayılmazsınız ama bu tam anlamıyla doğru bir düşünce de değil. 

Et, kanınızdaki “kötü” kolesterol seviyesini arttırarak kardiyovasküler hastalıklara neden olan trans ve doymuş yağlar içerir.

Keto diyeti yalnızca siz dengeli beslendiğiniz, düzgün bir program uyguladığınız ve sağlıklı, doymamış yağlar tükettiğiniz sürece etkilidir.

Kolesterolün sizin için kötü olan hali olduğu gibi iyi olan hali de mevcuttur.

Örneğin aşağıdaki besinler “iyi” kolesterolünüzü yükseltebilir:

 • Kalsiyum takviyesi hapları 
 • Yaban mersini suyu
 • Greyfurt
 • Yulaf ezmeli kurabiye
 • Bitter çikolata

TÜYO: Sabah kahvaltısında elinizden geldiğince sağlıklı beslenin

Kişinin iradesinin en kuvvetli olduğu zaman dilimi sabah saatleridir. Bu zamanı zayıf noktalarınızı güçlendirmek için kullanın, mesela diyetiniz!

En Yakın Zamanda Keto Diyetine Başlamak İçin Üç Sebep

Keto diyeti, hayatınızı 180 derece değiştirmek anlamına gelebilir ancak bunun vücudunuz, sağlığınız ve zihninize katkıları azımsanamayacak kadar büyüktür. Yıllar geçtikçe her şey gibi siz de değişime uğrarsınız, ve bu değişimler en çok vücudunuza yansır. 60 yaşına girdikten sonra Keto diyetine geçmeniz kesinlikle verebileceğiniz en iyi kararlardan biri olacaktır. Çünkü:

 • Sağlıklı bir yemek düzeniniz olur.
 • Vücudunuz üzerindeki kontrolünüz artmış olur.
 • Hep istediğiniz o forma girebilirsiniz.

Eğer dikkatli bir biçimde dengeli bir keto diyeti uygularsanız istenmeyen kilolarınızdan çok kolay bir biçimde kurtulabilirsiniz.

İşte düşük karbonhidrat tüketimi odaklı bir yaşam tarzına mahkum olmadan istedikleri kilolara inen 60 yaş üstü birkaç kişi:

Nurten, 62
Ayşegül, 60
Melda, 64

2 dakikalık testi yaparak Keto diyeti ile ne kadar kilo verebileceğinizi öğrenin:

      Güvenlik sebebiyle herhangi bir diyete başlamadan önce herkesin doktoruna danışmasını öneririz.

0291052

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0 %