(TR) Diet

50 Yaş Üstü Kişilerin Keto Diyetinde Başarılı Olamamalarının Sebepleri

Eğer 50 yaşın üstündeyseniz, metabolizmanız 20’li veya 30’lu yaşlarınızdaki haline göre çok daha yavaş çalışır. Maalesef, en meşhur diyetler planlanırken bu durum göz önünde bulundurulmaz ve dolayısıyla bu diyetler işe yaramayan, herkese uymayan kalıplardan oluşurlar.

Yaşınız ilerledikçe kilo vermek zorlaşırken verdiğiniz kiloları geri almak da bir o kadar kolaylaşır. İşte böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda Ketojenik diyet size istenmeyen yağlarınızdan hızlı bir şekilde kurtulmanız için bir kestirme yol sunabilir.

Düşük karbonhidratlı öğünlerin tadını çıkarmanızı, kilo vermenizi ve yine 20’lerinizdeymişsiniz gibi enerjik hissetmenizi mümkün kılar. Peki keto diyeti nasıl bu kadar etkili olabiliyor?

Yaşlandıkça:

 • metabolizmanız yavaşlayarak kilo almanıza sebep olur;
 • uyku kaliteniz ve enerji seviyeniz düşer;
 • cinsel isteksizlik yaşamaya başlarsınız;
 • cildiniz esnekliğini kaybeder;
 • sindirim sorunları, bel problemleri ile yüzleşirsiniz ve kas kaybı yaşarsınız…

Keto diyeti aynı zamanda tüm bu süreçleri yavaşlatmanıza ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olur.

Keto diyetinizdeki ilerlemenizi mahvedebilecek birtakım önemli hatalar vardır.

Herhangi bir beslenme uzmanından yardım almadan veya besin ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş öğün planı olmadan kendi başınıza bir keto diyeti uygulamanın yol açabileceği sonuçlara bir bakalım.

Hata 1: Krizlerden Kaçınmaya Çalışmak

over 60

Keto diyeti yüksek yağ ve protein depolu alternatifler sunarak yüksek seviyede karbonhidrat içeren yiyeceklerin tüketilmesini kısıtlar.

Pek çok kişi için bu, diyetlerinden en sevdikleri tatlıyı, hazır yemeği veya şekerli içecekleri atmak anlamına gelecektir. Bu da sonuç olarak kişiye yemek krizleri olarak geri dönecek ve bir kısır döngüye sebep olacaktır. 

Eğer karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklar veya yemekler kilo almanıza sebep oluyorsa, sizin için bir tüyomuz var:

Bu tip yiyecekleri yememek için kendinizi yıpratmanıza gerek yok, sadece kaçınmaya gayret edin. Fazla karbonhidrat kaynaklı yiyecekler yerine yağ açısından zengin, az karbonhidrat içerikli yemekler tüketin ki iştahınızı bastırmanıza gerek kalmadan hızlıca doygunluk hissine ulaşın.

Daha fazla yağ tüketmek kulağa çelişkili mi geliyor? Keto diyeti aslında tam olarak böyle bir şey: karbonhidratı sınırlayarak ve sağlıklı yağ kaynaklarından enerji kazanarak vücudunuz yoğun bir yağ yakım hali olan ketozise girer. İnternette bulduğunuz tariflere dayanarak hareket etmek pek iyi bir hamle değildir. İnternette yer alan yemek tarifleri çoğu zaman yalnızca tek başlarında tüketildiklerinde iyidir, ancak bir araya geldiklerinde beslenme dengesizliklerine yol açabilirler.

Krizlerden ve Duygusal Yemeden Nasıl Kaçınabiliriz?

Düşük miktarda karbonhidrat tükettiğiniz bir yaşam tarzına ani bir geçiş yapmak kesinlikle önerilen bir şey değildir. Emin adımlarla dengeli bir öğün planı üzerinden yavaş yavaş bir geçiş yapmak çok daha akıllıca olacaktır.

Dikkat! Kilo verebilmek için yaşınızı ve sağlık durumunuzu göz önünde bulundurarak sizin için uygun yiyecekleri bulmanız gerekmektedir. İstikrarlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız aldığınız karbonhidrat, lifler, yağlar ve proteini dengelemelisiniz.

En zorlayıcı diyete dahi kolayca alışabilirsiniz. Sadece sağlıklı beslenerek yemek krizlerini önleyebileceğiniz, özenle oluşturulmuş bir plan yeterli.

Hata 2: Metabolizmanızı Hesaba Katmamak

Yaşlandıkça uyku kaliteniz ve enerji seviyeniz düşer ve cinsel isteksizlik yaşarsınız. Cildiniz esnekliğini kaybeder ve sindirim, bel sorunlarının yanında kas kaybı yaşarsınız.

Bir noktada metabolizmanız yavaşlamaya başlar. Eğer börek-çörek ve enerji içeceklerinden oluşan bir diyete sahipseniz kesinlikle kilo almaya başlarsınız.

Metabolizmanızı Yavaşlatan Yemeklerden Kaçının

Bazılarımız herhangi bir diyet programı ve rejim ile kilo verebilir. Bu tip insanlar hayata genetik açıdan 1-0 önde başlamışlardır.

Diğerleri de sadece iki şey yaparak onlar gibi 1-0 öne geçebilirler. 

 • Metabolizmanızı hızlandıracak yiyecekler tüketmek:
  • çinko, selenyum ve et, deniz ürünleri, baklagiller, kuruyemiş ve çekirdekler gibi demir açısından zengin yiyecekler;
  • kokulu ve yeşil çaylar metabolizmayı %4-10 oranında hızlandırabilir. Bu, günde fazladan 100 kalori yakmak anlamına gelir.
  • zencefil gibi baharatlar, acı biber ve kırmızı biber;
  • elma sirkesi;
  • hindistan cevizi yağı.
 • Metabolizmanızı yavaşlatacak yiyeceklerden kaçınmak:
  • rafine tahıllar (makarna, ekmek ve pizzalar)
  • alkol
  • market yoğurdu (fazla şeker içerirler)
  • asitli içecekler ve meyve suları (fazla şeker içerirler)
  • dondurulmuş yiyecekler
  • enerji barları (fazla şeker içerirler)

Soya yağı veya çiftlik hayvanı eti gibi düşük oranda karbonhidrat içeren her keto besini, metabolizmanızı hızlandırmaz. Keto diyeti 50 yaşın üzerindeki insanlar için harika olsa da, yine de metabolizmanızı yavaşlatmayan, kişiselleştirilmiş bir plan izlemeniz gerekecek.

Hata 3: Erken Pes Etmek

Give up

Kilo Verirken Çıtayı Devamlı Olarak Hızlı ve Kolay Bir Şekilde Arttırmanın Yolu Nedir? 

Herkes illa ki kilo verme serüveninin bir noktasında ilerlemenin durgunlaştığı bir dönemden geçer.

Her şeyi bir kenara bırakıp eski rutininize dönmeyi istediğiniz anlar olabilir.

Yaşlanmanın en şaşırtıcı noktalarından birisi de eski rutinlerinize dönmenin imkansız olmasıdır. Yeni rutinler edinmelisiniz ki hayatınızın yeni sayfasının tadını çıkarabilesiniz.

Pes etmek asla iyi bir şey değildir. Daima yeni rutinlere alışmaya çalışarak yaşadığınız problemlerin üstesinden gelebilirsiniz.

Kilo verme serüveninizdeki ilerlemenizi hızlandırmak ve ilerlemenizin durgunlaşmasının üstesinden gelmek için yeni, sağlıklı alışkanlıklar edinmeniz gerekir.

– Beslenme uzmanı Christine Ellis

Keto diyetinden vazgeçmeden önce kendinize istediğiniz sonuçlar için elinizden gelenin en iyisini yapıp yapmadığınızı sormalısınız.

Yapmanız gereken belki de uyku kalitenizi iyileştirmektir, belki günlük akışınıza biraz egzersiz eklemeniz gerekiyordur, belki de sadece daha fazla su içmeniz bile gerekiyor olabilir.

Hata 4: Kolesterolden Korkmak

“İyi” Kolesterolü Nasıl Arttırırız?

Keto diyetini yapmanın bir yanlış, bir de doğru yolu vardır.

Sabah akşam et yiyip “Keto diyetindeyim” diyor olabilirsiniz. Evet, yanlış değil, ancak bu tam anlamıyla doğru da sayılmaz. 

Et, kanınızdaki “kötü” kolesterol seviyesini arttırarak kardiyovasküler hastalıklara neden olan trans ve doymuş yağlar içerir.

Keto diyeti yalnızca siz dengeli beslendiğiniz, düzgün bir program uyguladığınız ve sağlıklı, doymamış yağlar tükettiğiniz sürece etkilidir.

Kolesterolün sizin için iyi olan türleri de mevcuttur.

Örneğin aşağıdakiler “iyi” kolesterolünüzü yükseltebilir:

 • Kalsiyum takviyesi hapları
 • Yaban mersini suyu
 • Greyfurt
 • Yulaf ezmeli kurabiye
 • Bitter çikolata

TÜYO: Sabah kahvaltısında olabildiğince sağlıklı beslenmeye çalışın

Kişinin iradesinin en kuvvetli olduğu zaman dilimi sabah saatleridir. Bu zamanı zayıf noktalarınızı güçlendirmek için kullanın, mesela diyetiniz!

Keto Diyetini Bir An Önce Denemek İçin Üç Sebep

Keto diyeti, hayatınızı baştan aşağıya değiştirmek anlamına gelse de bunun vücudunuz, sağlığınız ve zihninize katkıları çok büyüktür. Yıllar geçtikçe her şey gibi siz de değişime uğrarsınız, ve bu değişimler en çok vücudunuza yansır. 50 yaşına girdikten sonra Keto diyetine geçmeniz kesinlikle sizin için en iyi seçenektir. Çünkü:

 • Sağlıklı bir yemek düzeniniz olur.
 • Vücudunuz üzerindeki kontrolünüz artmış olur..
 • Hep o istediğiniz forma girebilirsiniz.

Eğer emin adımlarla dengeli bir keto diyeti uygularsanız istenmeyen kilolarınızdan kurtulmakla birlikte bunu çok kolay bir biçimde elde edebilirsiniz.

İşte düşük karbonhidrat tüketimi odaklı bir yaşam tarzına mahkum olmadan istedikleri kilolara inen 50 yaş üstü birkaç kişi:

Nurten, 62
Ayşegül, 60
Melda, 64

2 dakikalık testi yaparak Keto diyeti ile ne kadar kilo verebileceğinizi öğrenin:

      Güvenlik sebebiyle herhangi bir diyete başlamadan önce herkesin doktoruna danışmasını öneririz.

0290839

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

0 %